Potem ma nastąpić przecena, która sprowadziłaby średnią cenę kontraktów na surowiec do 112 dolarów w ostatnim kwartale tego roku. Cena ropy po rosyjskiej napaści na Ukrainę sięgnęła w marcu najwyższego poziomu od 14 lat. Wojna wstrząsnęła światowymi rynkami energii i podniosła ceny w czasie, gdy Europa próbuje uniezależnić się od surowców z Rosji. Obecnie notowania ropy oscylują w okolicy 120 dol.

Wszystko razem może prowadzić do światowej recesji. W dodatku, Zjednoczone Emiraty Arabskie poinformowały, że OPEC ma problemy z przywracaniem produkcji. ZEA uważają, że cenie ropy dużo jeszcze brakuje do szczytu.

Orlen: cena ropy Brent może wzrosnąć nawet do 80 dolarów w 2022 roku

Czytaj dalej Trzy piąte Polaków tnie wydatki na bieżące zakupy – to o 20 punktów procentowych więcej niż w 2021 roku – wynika z badania “Bieżące nastroje konsumenckie. Na czym Polacy oszczędzają?”. Ponad jedna czwarta respondentów deklaruje redukcję wydatków o procent. Oszczędności dotyczą głównie odzieży, słodyczy i alkoholu. Czytaj dalej Wypłaty czternastej emerytury rozpoczną się 25 sierpnia – przypomina resort rodziny i polityki społecznej na stronie rządowej. Ministerstwo wyjaśnia przy tym, że nie trzeba składać żadnego wniosku w tym zakresie i podaje daty kolejnych dni, w których realizowane będą wypłaty.

Została również podniesiona z kwietniowych szacunków 97,96 USD do 98,2 USD za baryłkę, a na 2023 r. Dominujące scenariusze zakładają, że średnia cena ropy Brent w 2022 roku nie przekroczy 115 USD/bbl, a średnia cena gazu będzie wyższa prawie trzykrotnie względem średniej ceny w… Znajdziesz tu informacje na temat ropy naftowej typu Brent, w tym aktualną cenę, dane historyczne, wykresy, wiadomości komentarze rynkowe, jak i analizę techniczną. Ropa Brent jest wykorzystywana głównie do wytwarzania benzyny. Duże pokłady ropy znajdują się na Morzu Północnym.

Inflacja w USA w centrum uwagi inwestorów

Z kolei JP Morgan widzi w tym okresie notowania ropy brent na poziomie 130 dolarów za baryłkę w scenariuszu bazowym, z możliwością przetestowania 150 dolarów. Ta ostatnia cena została wymieniona jako bardzo prawdopodobna także przez firmę Trafigura zajmującą się handlem surowcami. Zbliżają się przede wszystkim wakacje i największy konsument paliw samochodowych na świecie, czyli Amerykanie zwiększyli zakupy mimo rekordowych cen na stacjach. Za galon benzyny Pb 95 trzeba tam płacić już rekordowe 4,955 dol. To 5,61 zł, ale Amerykanie jeżdżą latem na bardzo duże odległości, więc kupują więcej paliwa niż przeciętny Polak. Transakcje dotyczące dużych, fizycznych dostaw surowca odbywają się na linii rafineria-producent, nierzadko z udziałem wyspecjalizowanych pośredników.

ile kosztuje baryłka ropy 2022

W poniedziałek z kolei bank centralny Chin ogłosił szereg środków mających na celu wsparcie małych firm i osób fizycznych w czasie trudności, jakie przeżywa chińska gospodarka w związku z epidemią. Ceny ropy na rynkach na świecie wzrosły od początku tego roku o ponad 45 proc. W przypadku cen gazu bitcoin to usd live ziemnego koncern oczekuje spadku do poziomu ok. 200 zł/MWh w efekcie stopniowej normalizacji notowań, która powinna nastąpić po sezonie grzewczym. Czynnikiem wspierającym ceny gazu są niskie stany magazynowe w Europie. Dostawy rosyjskiej ropy do Czech mają zostać wznowione w ciągu dwóch dni.

NBP pokazał prognozy, w które sam nie wierzy

Jeszcze większa niepewność dotyczy rozpoczynających się za kilka dni wakacji. Czy sprzedawcy, jak mają w zwyczaju, wykorzystają ten okres, by jeszcze podnieść ceny? I właściwie dlaczego paliwo jest tak horrendalnie drogie, skoro notowania ropy naftowej nie są rekordowe? Cena baryłki Brent była wyższa niż obecnie (później sytuacja fundamentalna analiza rynku forex powtarzała się, m.in. na początki drugiej dekady XXI wieku). Zdaniem analityków japońskiej grupy inwestycyjnej MUFG, to co widzimy na światowych rynkach “czarnego złota” to jeszcze nie koniec rajdu cen. Prognoza banku MUFG zakłada wzrost średniego kursu ropy brent do 141 dolarów za baryłkę w trzecim kwartale 2022 roku.

Ile kosztowała baryłka ropy w 2012 roku?

‘Jesienią 2012 roku baryłka ropy kosztowała niemal 108,5 dolara, a za dolara płacono zaś 3,10 zł. Wówczas średnia cena benzyny ‘dziewięćdziesiątki piątki’ na stacjach Orlenu wynosiła 5,85 zł za litr’ – wskazał ekspert.

W skrajnym scenariuszu zaś, gdyby Putin zakręcił kurek z ropą, ceny paliw mogą poszybować nawet do 15 zł/l. A jej efektem, przynajmniej w ostatnich dniach, są niewielkie spadki cen paliw na stacjach. Z drugiej strony na rachunki za paliwo wpływ będą miały notowania złotego (w tym przypadku względem dolara), a nasza waluta ostatnio się osłabiała. Jeśli ta tendencja się utrzyma, będzie to oznaczało większe koszty zakupu surowca, a co za tym idzie – wyższe ceny na stacjach.

Koniec dobrej passy dolara

Światowe zapasy surowca są niskie, popyt z Chin odradza się, a Rosja dalej będzie obniżać wydobycie. To bez wątpienia przełoży się na ceny paliw na stacjach. Jak podaje ICE Futures Europe, jeszcze w poniedziałek zostało zawartych 200 kontraktów na kupno baryłek ropy Brent w cenie 200 dolarów za baryłkę w maju. To niemal dwukrotnie znacznie przekracza oczekiwania ekonomistów, którzy szacowali, że w szczytowym momencie, cena ropy przebije granicę 100 dolarów sięgając rekordowych wartości sprzed 8 lat.

ile kosztuje baryłka ropy 2022

Agencja ratingowa Fitch Ratings zakłada średnią cenę Brent na poziomie 100 USD za baryłkę w 2022 roku, wobec 70 USD poprzednio, a w 2023 r. Jej analitycy zakładają znaczny wzrost ryzyka zakłóceń dostaw rosyjskich węglowodorów z powodu konfliktu na Ukrainie. Wskazują, sterling skoki, dolar spada na brexit czynienia optymizmu że wiele krajów europejskich chce zmniejszać swoją zależność od rosyjskiego paliwa. Zakładają, że kilka milionów baryłek ropy dziennie zniknie z globalnego rynku w wyniku sankcji wobec Rosji, jeśli sytuacja wokół Ukrainy będzie się dalej pogarszać.